در حال بارگیری...
16 مرداد

بازیابی اطلاعات از گوگل درایو

گوگل درایو چیست؟

فضای ابری گوگل درایو چیست؟ به بیان ساده می‌توان گفت گوگل درایو یکی از سرویس‌های ذخیره سازی اطلاعات است که به کاربران اجازه می‌دهد به ذخیره اطلاعات در گوگل بپردازند. این سرویس کاربران را قادر می‌سازد هر نوع دیتای دیجیتال را در فضای ابری ذخیره کرده و بتوانند اطلاعات مورد نظر را مدیریت و ویرایش کنند، با دیگران به اشتراک بگذارند و یا امکان بازیابی اطلاعات از گوگل درایو را داشته باشند. تمامی کاربران می‌توانند تنها با یک اکانت جیمیل از ۱۵ گیگابایت فضای ابری رایگان و همیشگی بهره مند شوند. البته با پرداخت هزینه می‌توان ظرفیت این فضا را افزایش داد.

از امکانات ویژه‌ی گوگل درایو امکان دسترسی به آن با ابزارهای مختلف است به طوری که کاربران می‌توانند با دستگاه‌های اندرویدی (گوشی و تبلت) و یا با سیستم‌های ios، ویندوزی یا mac به گوگل درایو دسترسی داشته باشند. گوگل درایو چیست؟

بازیابی اطلاعات از گوگل درایو

بازیابی اطلاعات از گوگل درایو نسبتا آسان است اما نیاز به دانش کامپیوتری دارد. روش‌هایی برای بازیابی اطلاعات پاک شده از گوگل درایو وجود دارد که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم اما بعضی از آن‌ها به دسترسی سطح بالا در گوگل درایو و توانایی کار با ابزارهای گوگل نیاز دارند.

بازیابی اطلاعات پاک شده از گوگل درایو

اگر در گوگل درایو به دنبال فایلی بودید و موفق به پیدا کردن آن نشدید، شاید بهتر باشد ابتدا google drive audit log را بررسی کنید. «گزارش حسابرسی گوگل درایو» به مدیران IT در یک سازمان اجازه می‌دهد فعالیت‌های انجام شده کاربران در گوگل درایو را رصد کرده و از نحوه تغییرات فایل‌ها مطلع شوند. از اطلاعات مهمی که در «گزارش حسابرسی گوگل درایو» پیدا می‌کنید، تاریخ حذف فایل‌ها به صورت اتوماتیک توسط گوگل درایو است. این گزینه به شما امکان می‌دهد از حذف شدن یا نشدن فایل‌هایی که در trash قرار داشته‌اند اطمینان حاصل کنید و اقدام مناسب‌تری برای بازیابی اطلاعات پاک شده از گوگل درایو انجام دهید.

روش اول: بازیابی اطلاعات گوگل درایو با استفاده از trash

ساده‌ترین راه بازیابی اطلاعات پاک شده از گوگل درایو، استفاده از سطل زباله (trash) است. برای این کار، به روش زیر عمل کنید:

  1.  به پوشه trash در گوگل درایو مراجعه کنید.
  2. روی فایلی که می‌خواهید بازیابی شود کلیک راست کنید.
  3. گزینه restore را انتخاب کنید.

دقت کنید که فایل‌های delete و منتقل شده به پوشه trash، بعد از ۳۰ روز از این پوشه حذف می‌شوند. اگر فایل مورد نظرتان در این پوشه نبود، احتمالا به طور دائمی حذف شده است و باید روش دیگری را برای بازیابی اطلاعات از گوگل درایو امتحان کنید.

روش دوم: بازیابی اطلاعات از گوگل درایو با vault

برای بازیابی اطلاعات گوگل درایو می‌توانید از ابزار google vault استفاده کنید که یکی از ابزارهای تخصصی شرکت گوگل است. اما برای استفاده از این نرم افزار و بازیابی اطلاعاتی که به طور دائمی از گوگل درایو حذف شده‌اند به دسترسی با سطح admin نیاز دارید. گوگل درایو به ادمین‌ها اجازه می‌دهد، ۲۵ روز بعد از حذف دائمی فایل‌ها، بتوانند فایل‌ها را بازیابی کنند.

دیدگاه خود را بنویسید